Šovasar notiks IX Starptautiskais tautas deju festivāls “Sudmaliņas” | 07.05.2019.

No 2019. gada 9. līdz 14. jūlijam Kuldīgā, Liepājā, Rīgā un Siguldā norisināsies IX Starptautiskais tautas deju festivāls “Sudmaliņas” – vērienīgākais festivāls skatuviskās dejas jomā Latvijā. 

Festivāla mērķis  ir  pulcēt  kopā  Latvijas  un  dažādu  pasaules  valstu  dejotājus,  kas  radoši  pēta,  iepazīst  un pārmanto tautas dejas tradīcijas. Šajā reizē plānots uzņemt tautas deju grupas no Čīles, Grieķijas, Igaunijas, Indijas, Indonēzijas, Kipras, Krievijas, Polijas, Senegālas, Serbijas un Ukrainas. Savukārt latviešu tautas dejas tradīciju pārstāvēs dažādu paaudžu deju grupas no Rīgas, Kuldīgas un Rēzeknes.

Par “Sudmaliņu” programmas centrālo tematisko asi izraudzīts skaitlis “deviņi”, kas latviešu tautai vienmēr bijis maģisks. Tas ietverts neskaitāmās latvju dainās, sakāmvārdos, parunās un nereti tiek minēts kā trīskāršs lielums “trejdeviņi”. Pasākuma mākslinieciskās koncepcijas autore ir Dace Circene. Festivālu rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Kuldīgas novada pašvaldību, Liepājas pilsētas pašvaldību, Rīgas pilsētas pašvaldību un Siguldas novada pašvaldību.

“Sudmaliņas” tiks ieskandinātas galvaspilsētā ar dalībnieku gājienu Vecrīgas ielās otrdien, 9. jūlijā, un atklāšanas koncertu Dzegužkalna estrādē 10. jūlijā. Jau otro reizi notiks deju kolektīvu konkurss, kurā dalībnieku sniegumu vērtēs starptautiska žūrija. Būt klāt 11. jūlijā VEF Kultūras pilī un atbalstīt konkursantus aicināts ikviens interesents. 

Festivāls turpināsies 12. jūlijā ar brīvdabas koncertu Vērmanes dārzā, meistarklasēm un labdarības koncertiem. Savukārt 13. jūlijā dalībnieki dosies uz Siguldu un Kuldīgu, kur, gluži kā koncertā Vērmanes dārzā, skatītāji varēs iepazīt katra ansambļa deju programmu. Noslēguma koncerts un konkursa laureātu apbalvošanas ceremonija notiks svētdien, 14. jūlijā, Liepājā.

Starptautiskais tautas deju festivāls ”Sudmaliņas” notiek kopš 1992. gada. Tā idejas autore ir Deju svētku Goda virsvadītāja, horeogrāfe Ingrīda Edīte Saulīte. Savā pastāvēšanas laikā (1992., 1995., 1997.,  1999.,  2002.,  2005.,  2009. un 2016. gads)  festivāls  kļuvis  par  stabilu  tradīciju,  gūstot  ārvalstu  viesu,  Latvijas dejotāju, skatītāju un kritiķu augstu novērtējumu. Iepriekšējos astoņos festivālos piedalījušās 117 Latvijas deju grupas un 100 deju grupas no 46 pasaules valstīm.